Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym

164 osoby wzięły udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym . Bieg odbył się 28 lutego 2016 roku w Kazimierzu Dolnym na dwóch trasach: 1963 m – honorowy marszobieg w którym wystartowało 76 osób, 5000 m – bieg główny do którego przystąpiło 88 uczestników. Pamiątkowe medale wręczali patroni biegu kpt. Zbigniew Matysiak i por. Wiesław Jeżewski.

Kpt. Zbigniew Matysiak, ur. 26.03.1926 r. w Lublinie, ps. “Kowboj”, “Dym”. Członek lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej. Żołnierz AK – WiN. W 1945 roku trafił do oddziału “Romana”, kompanii “Jurand”, formacji należących do zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”. Służył w stopniu kaprala. Aresztowany i skazany przez sąd wojskowy. Od kwietnia 1946 r. do maja 1947 r. więziony przez UB na Zamku w Lublinie, a następnie w więzieniu w Sieradzu i Mokotowie.
Por. Wiesław Jeżewski ur. 9.11.1930 r. w Kazimierzu Dolnym, ps. “Sław”. Łącznik oddziałów AK, samoobrony AK i WiN. Szeregowy w plutonie Zygmunta Libery ps. “Babinicz”. Następnie służył w formacji cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”. W 1946 r. aresztowany przez UB i więziony w Puławach.
Eugeniusz Jankowski mimo tego że był najstarszym uczestnikiem biegu na mete przybył jako 8 zostawiając za swoimi plecami 80 młodszych zawodników. Gratulujemy

Poprzedni

Następny

Skip to content