XXIV edycja Ogólnopolskich Biegów im. ks. Brzóski

Bieg odbył się  na dystansach  5 lub 10 kilometrów. Sportowcy, którzy odwiedzili w niedzielę 9 września rezerwat Jata i złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Stanisława Brzóski, biegli leśnymi ścieżkami. Metą był teren przy zalewie Zimna Woda. W biegach wystartowało około 170 osób, w tym Eugeniusz Jankowski – nasz Maratończyk.
Na terenie zalewu postawiono „miasteczko” dla biegaczy. Zawodnicy po ukończonej rywalizacji mogli skorzystać m.in. z masaży.
Pan Eugeniusz w swojej kategorii wiekowej zajął 3 miejsce. GRATULACJE

Ks. Stanisław Brzóska (1834-1865) pochodził z mieszkającej na Podlasiu zubożałej szlachty zagrodowej. Początkowo studiował na Uniwersytecie Kijowskim, potem jednak wstąpił do seminarium duchownego.

Po wyświęceniu na księdza w 1857 roku pełnił posługę duszpasterską w Sokołowie Podlaskim w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Panny Marii i Łukowie, gdzie szerzył idee niepodległościowe wśród chłopstwa. W swoich kazaniach ks. Brzóska nawiązywał często do roli ojczyzny w dziejach narodu. Podkreślał, że w planach bożych każdy naród na swoje miejsce na ziemi. Tak jak Izraelici dostali Ziemię Obiecaną do Boga, tak „ziemia nasza ojczysta to dar Boży dla naszego narodu!”. Polska została podarowana Polakom przez samego Boga: „Rozpala w sercach naszych miłość ku niej; miłość na śmierć i życie! Ziemia ta wrosła nam w dusze tak, że nie ma mocy, która by zdolna była zniweczyć ten związek”. Więcej kliknij 

Skip to content