Co nas truje?
Najbardziej szkodliwymi substancjami powstającymi w wyniku działalności człowieka są:
- bezno(a)piren: wodorotlenek aromatyczny powstający w wyniku nieefektywnego spalania węgla oraz drewna – posiada silne właściwości rakotwórcze. Udowodniony jest także jego niekorzystny wpływ (wraz z pyłem PM2,5) na zdrowie noworodków;
- pyły zawieszone: PM10 to zanieczyszczenia pięciokrotnie mniejsze od średnicy ludzkiego włosa, to także wszelkiego rodzaju kurze. PM2,5 są dwudziestokrotnie mniejsze od średnicy włosa i pochodzą główne z procesów spalania. Oba rodzaje pyłów przenikają do organizmu poprzez płuca, a najmniejsze z nich również przez układ krwionośny. Powodują wszelkie choroby dróg oddechowych, także pylicę, nowotwory, astmy, alergie, choroby naczyniowe i sercowe. Niekorzystnie wpływają na układ nerwowy i rozrodczy. Powodują podrażnienia śluzówki i naskórka.
- tlenek węgla: powstaje w wyniku niecałkowitego spalania węgla (niska temperatura spalania) lub używania paliwa o gorszych parametrach jakości. Wdychany powoduje silne zatrucie, a niekiedy prowadzić może do śmierci.
- tlenki azotu: są jedną z głównych przyczyn powstawania smogu i „ułatwiają” wdychanie bezno(a)pirenu oraz pyłów. Tlenek azotu potrafi także znacznie obniżyć odporność organizmu na choroby bakteryjne oraz wywołać podrażnienia dróg oddechowych.