Porady dla mieszkańców dotyczące obniżenia kosztów ogrzewania i nie tylko

Porady dla mieszkańców dotyczące obniżenia kosztów ogrzewania i nie tylko

Mamy dla Państwa kilka prostych rad, które umożliwią racjonalne korzystanie z naszego ciepła, a w konsekwencji obniżenie swoich rachunków. Dzięki nim nawet bez modernizacji systemu grzewczego czy termoizolacji można obniżyć koszty ogrzewania w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. Jeśli cokolwiek będzie dla Państwa niezrozumiałe lub kłopotliwe, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Odbiorców Ciepła. Warunkiem wykorzystania poniższych rad jest posiadanie w mieszkaniu szczelnych okien i właściwie funkcjonującej wentylacji, ale też zmiana złych nawyków związanych z obsługą domowej instalacji c.o.
Po pierwsze – konieczne jest określenie optymalnej dla Państwa temperatury w mieszkaniu. Według oceny wielu specjalistów osoby w wieku do 45 lat najlepiej czują się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 19-21°C. Dzieci i osoby starsze preferują zazwyczaj temperaturę o 1-2 stopnie wyższą. Nocą, gdy śpimy, a jesteśmy zdrowi, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18°C. W kuchni temperatura zależna jest od wykonywanych w niej czynności; gdy gotujemy, wystarczy 18 °C. W łazience konieczne jest utrzymanie minimu 22 °C przede wszystkim po to, żeby czuć się komfortowo podczas kąpieli, ale też żeby uniknąć nadmiernej wilgoci, która może doprowadzić do zagrzybienia mieszkania. Dlatego demontaż grzejników w łazience nie jest zalecany. Określając najodpowiedniejszą temperaturę dla siebie, unikną Państwo niepotrzebnego przegrzewania swojego mieszkania. Jest to bardzo istotne, bo każdy nieuzasadniony wzrost temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień może podwyższyć koszty ogrzewania nawet do 8 procent!
Korzystajcie Państwo z posiadanych urządzeń do regulacji temperatury, którymi są zawory termostatyczne zamontowane przy grzejnikach.
Do kontroli właściwej temperatury przydatny jest dokładny termometr umieszczony w pokoju z dala od źródeł ciepła i ścian zewnętrznych. Starajmy się tak wyregulować zawory termostatyczne, aby temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do indywidualnych potrzeb odbiorców oraz pory dnia. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika. W nocy, kiedy śpimy, korzystniejsze jest obniżenie temperatury w sypialni, ponieważ wówczas lepiej się śpi. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni, ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości. W przypadku naszej dłuższej (kilkudniowej) nieobecności w mieszkaniu zawory termostatyczne powinny być przykręcone do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C. Wychłodzenie mieszkania poniżej tej temperatury może mieć negatywny wpływ na budynek, jego zawilgocenie i zagrzybienie oraz może spowodować konieczność wygrzania lokalu po powrocie. Oznacza to, że grzejniki będą musiały pracować pełną mocą, a w mieszkaniu będzie odczuwalny chłód.
Kolejną istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest zasłanianie lub zabudowywanie grzejników.
Długie zasłony, zasłonięte obudowami lub meblami grzejniki oraz zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą ograniczyć moc grzejnika nawet do 15 procent! Grzejnik działa w sposób prawidłowy tylko wtedy, gdy umożliwimy wokół niego swobodny przepływ powietrza. Zastawienie meblami grzejnika spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w bardzo ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zasłaniające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie od razu wywiewane przez okna (zwłaszcza, jeżeli są nieszczelne) i ciepło to zostanie bezpowrotnie stracone, a pomieszczenie, mimo dużego zużycia energii, będzie niedogrzane.
Radzimy więc zastanowić się nad urządzeniem mieszkania, aby wszystkie grzejniki i zawory termostatyczne były odsłonięte. Sugerujemy też wieszanie krótkich firan i zasłon nad grzejnikami w okresie grzewczym. Dzięki temu ciepłe powietrze może napływać do środka pokoju, a nie pod sufit pomiędzy firaną a oknem.
Bardzo pomocnym we właściwej gospodarce ciepłem jest zamontowanie ekranów przygrzejnikowych.
Ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz, zwłaszcza jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, a więc ściana w tym miejscu jest cieńsza. Ekran ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne i izolować, nie dopuszczając do ogrzewania ściany. Zamontowane za grzejnikami ekrany pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania.
Żeby nie zniweczyć efektów oszczędzania uzyskanych dzięki poprzednim działaniom konieczne jest nabranie właściwych nawyków przy wietrzeniu mieszkania.
Celem wietrzenia pomieszczenia jest wymiana “zużytego” powietrza na “świeże” (czynność powinna wykonywana być kilka razy dziennie w tym, obowiązkowo, przed snem). Aby uzyskać ten efekt przy zminimalizowaniu strat ciepła (niezależnie od temperatury zewnętrznej), należy w wietrzonym pokoju na 5-10 minut przed wietrzeniem zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach, następnie odsunąć zasłony i firanki, otworzyć szeroko drzwi balkonowe lub okno (najlepiej dwa skrzydła), w czasie wietrzenia zamknąć drzwi do wietrzonego pokoju, a po zakończeniu wietrzenia otworzyć grzejnikowe zawory termostatyczne. Należy zwrócić uwagę, aby zimne powietrze nie owiewało głowicy termostatycznej na zaworze grzejnikowym. Ten sposób wietrzenia zapewni pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracimy ciepła zmagazynowanego w ścianach pokoju i meblach. Nigdy nie należy uchylać lekko lufcików lub okien na długi okres czasu! Efekt takiego wietrzenia będzie odwrotny; nie tylko nie przewietrzymy w sposób prawidłowy pomieszczenia, ale jeszcze dodatkowo spowodujemy wyziębienie ścian i wyposażenia, które są, jak wiadomo, znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie niewłaściwie wywietrzonego pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła niż w przypadku prawidłowego wietrzenia.
Kolejnym sposobem oszczędzania jest ograniczanie nadmiaru wilgoci w mieszkaniu.
Nie należy gotować bez przykrycia ani brać zbyt długich kąpieli. Jeśli to możliwe, częściej trzeba korzystać z prysznica zamiast kąpieli, bowiem koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem. Jeśli to konieczne, należy korzystać z pochłaniaczy wilgoci. Nie należy jednak likwidować grzejników w pomieszczeniach niemieszkalnych, np. suszarniach czy klatkach schodowych. Takie działanie może być przyczyną nie tylko zniszczeń w tych pomieszczeniach (wilgoć, grzyb, przemarzanie ścian, rdza), ale także konieczności dostarczenia większej ilości ciepła do pomieszczeń mieszkalnych sąsiadujących z nimi.
Równie ważne, jak oszczędzanie ciepła we własnym mieszkaniu, jest zwracanie uwagi na budynek jako całość.
Na straty ciepła wpływają następujące usterki budynku:
  • brak szyb na klatkach schodowych, w suszarniach, pralniach, piwnicach,
  • niedomykające się drzwi wejściowe,
  • ubytki w izolacji instalacji centralnego ogrzewania.

Należy je jak najszybciej zgłosić do administratora budynku! Warto jednocześnie nie zapominać, aby samemu zamykać drzwi i okna na klatkach schodowych i w piwnicach.

Skip to content