Ciepła woda użytkowa z Ciepła Systemowego to bezpieczeństwo, komfort i wygoda użytkowania, dzięki dostępności o każdej porze dnia i nocy, w każdej niezbędnej ilości i o niezmiennej temperaturze. Regulatory i termostaty, w które wyposażone są węzły, pozwalają ustawić stałą temperaturę na bezpiecznym i komfortowym poziomie. Wygodę rozwiązania potwierdza także fakt, że po odkręceniu kranu nie trzeba czekać, aż woda się nagrzeje (jak w przypadku podgrzewaczy elektrycznych), nie występuje też chwilowy przegrzew wody (jak w przypadku piecyków gazowych). Użytkując ciepłą wodę uzyskaną z Ciepła Systemowego, nie musimy przejmować się też kwestią bezpieczeństwa i właściwego obchodzenia się z urządzeniami – podgrzanie wody następuje w węźle cieplnym, najczęściej zlokalizowanym w piwnicy budynku.
Owo bezpieczeństwo objawia się więc brakiem potencjalnego zagrożenia wybuchem czy zatruciem spalinami, natomiast bezobsługowość to m.in. dbałość dostawcy energii o urządzenia, przeprowadzane przez niego prace modernizacyjne i konserwacyjne czy dostęp do całodobowych usług Pogotowia Ciepłowniczego.
Kolejną korzyścią jest również cena podgrzania wody. Podobnie, jak w przypadku Ciepła Systemowego, należy ona do stabilnych i konkurencyjnych. Wpływ na to ma koszt paliwa, z którego produkt jest wytwarzany. Główny surowiec wytwarzania to węgiel, charakteryzujący się zdecydowanie niższą dynamiką wzrostu cen w stosunku do paliw płynnych. Dlatego ceny Ciepła Systemowego i wody podgrzanej za jego pośrednictwem są atrakcyjne oraz cieszą się zainteresowaniem wśród Odbiorców, którzy uzyskują ciepłą wodę z piecyków gazowych.
Faktem jest zatem nie tylko oszczędność w opłatach bieżących, ale i oszczędność w postaci szybkiego zwrotu kosztów inwestycji wskutek osiągnięcia konkurencyjnej ceny podgrzania wody.
Przeprowadzone już analizy wykazały, że średnia oszczędność w opłatach za podgrzanie wody pozwala na całkowity zwrot kosztów instalacji w okresie maksymalnie do 6 lat.
Aby skorzystać z oferty ciepłej wody użytkowej przygotowywanej za pomocą Ciepła Systemowego, konieczne jest przeprowadzenie przez właściciela (zarządcę) budynku inwestycji polegającej na wykonaniu w budynku instalacji ciepłej wody. Koszty budowy takiej instalacji w przeliczeniu na jedno mieszkanie w zależności od wielkości budynku nie powinny przekroczyć kosztów zakupu jednego piecyka gazowego.